VJ0402D4R7CXAAJHT
Mfr.Part #
VJ0402D4R7CXAAJHT
Description
CAP CER 4.7 PF 50V C0G 0402
Ceramic Capacitors
Lead Spacing :
Series :
VJ HIFREQ HT
Voltage - Rated :
50V
Ratings :
Size / Dimension :
0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Class :
Class 1
Thickness (Max) :
0.024" (0.61mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Tolerance :
±0.25pF
Product Type :
Ceramic Capacitors
Features :
High Temperature
Brand :
Product :
General Type MLCCs
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Type :
Surface Mount Multilayer Ceramic Chip Capacitor
Capacitance :
4.7 pF
Lead Style :
Termination Style :
SMD/SMT
RoHS :
Details
Product Status :
Active
Failure Rate :
Packaging :
MouseReel
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Vishay
Height - Seated (Max) :
Package :
Cut Tape (CT)
Subcategory :
Capacitors
Dielectric :
C0G (NP0)
Datasheets
VJ0402D4R7CXAAJHT
Vishay / Vitramon VJ0402D4R7CXAAJHT
VJ HIFREQ HT 4.7 pF 50V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G, NP0 0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm) -55°C ~ 200°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)