VJ0402D4R7CXAAC
Mfr.Part #
VJ0402D4R7CXAAC
Description
CAP CER 4.7PF 50V C0G/NP0 0402
Max Operating Temperature :
125°C
Size / Dimension :
0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Thickness (Max) :
0.024 0.61mm
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±0.25pF
Length :
1.016mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
4.7pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
VJ0402D4R7CXAAC
Vishay / Vitramon VJ0402D4R7CXAAC
VJ HIFREQ 4.7pF 50V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
VJ0402D4R7CXAAC Overview
Ceramic capacitor is 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.
VJ0402D4R7CXAAC Features
a size/dimension of 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm