VJ0402D4R3DXAAJ
Mfr.Part #
VJ0402D4R3DXAAJ
Description
CAP CER 4.3PF 50V C0G/NP0 0402
Voltage - Rated :
50V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±0.5pF
Thickness (Max) :
0.024 0.61mm
Capacitance :
4.3pF
Max Operating Temperature :
125°C
C0G NP0
Case Code (Imperial) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Weight :
652.039032μg
Size / Dimension :
0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm
Length :
1.016mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
VJ0402D4R3DXAAJ
Vishay / Vitramon VJ0402D4R3DXAAJ
VJ HIFREQ 4.3pF 50V Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
VJ0402D4R3DXAAJ Overview
Ceramic capacitor is 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.
VJ0402D4R3DXAAJ Features
a size/dimension of 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm