VJ0402D430KXXAJ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ0402D430KXXAJ
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 43PF 25V C0G/NP0 0402
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitance :
43pF
Max Operating Temperature :
125°C
Feature :
High Q, Low Loss
Series :
VJ HIFREQ
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
1.016mm
Width :
508μm
Mount :
Surface Mount
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness :
609.6μm
Tolerance :
±10%
Factory Lead Time :
16 Weeks
Size / Dimension :
0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm
Voltage - Rated :
25V
Thickness (Max) :
0.024 0.61mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Datasheets
VJ0402D430KXXAJ
Vishay / Vitramon VJ0402D430KXXAJ
VJ HIFREQ 43pF 25V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
VJ0402D430KXXAJ Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm.The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.
VJ0402D430KXXAJ Features
a size/dimension of 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm