VJ0402D3R9DLCAJ
Mfr.Part #
VJ0402D3R9DLCAJ
Description
CAP CER 3.9PF 200V C0G/NP0 0402
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Tolerance :
±0.5pF
Capacitance :
3.9pF
Thickness (Max) :
0.024 0.61mm
Length :
1.016mm
Width :
508μm
C0G NP0
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated :
200V
RF, Microwave, High Frequency
Max Operating Temperature :
125°C
Size / Dimension :
0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm
Datasheets
VJ0402D3R9DLCAJ
Vishay / Vitramon VJ0402D3R9DLCAJ
VJ HIFREQ 3.9pF 200V Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
VJ0402D3R9DLCAJ Overview
This device's program size/dimension is 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
VJ0402D3R9DLCAJ Features
a size/dimension of 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm