VJ0402D3R6DLXAP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ0402D3R6DLXAP
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 3.6PF 25V C0G/NP0 0402
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Feature :
High Q, Low Loss
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Tolerance :
±0.5pF
Capacitance :
3.6pF
Series :
VJ HIFREQ
Max Operating Temperature :
125°C
Thickness (Max) :
0.024 0.61mm
Voltage - Rated :
25V
Mount :
Surface Mount
Length :
1.016mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness :
609.6μm
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
C0G NP0
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Width :
508μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
VJ0402D3R6DLXAP
Vishay / Vitramon VJ0402D3R6DLXAP
VJ HIFREQ 3.6pF 25V Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
VJ0402D3R6DLXAP Overview
A program's size/dimension is 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm for this device.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.
VJ0402D3R6DLXAP Features
a size/dimension of 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm