VJ0402D3R6CLAAJ
Mfr.Part #
VJ0402D3R6CLAAJ
Description
CAP CER 3.6PF 50V C0G/NP0 0402
Voltage - Rated :
50V
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
1.016mm
Size / Dimension :
0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
3.6pF
Thickness (Max) :
0.024 0.61mm
Tolerance :
±0.25pF
Datasheets
VJ0402D3R6CLAAJ
Vishay / Vitramon VJ0402D3R6CLAAJ
VJ HIFREQ 3.6pF 50V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
VJ0402D3R6CLAAJ Overview
Programs on this device are of 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm size/dimension.Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.
VJ0402D3R6CLAAJ Features
a size/dimension of 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm