VJ0402D3R0BXAAC
Mfr.Part #
VJ0402D3R0BXAAC
Description
CAP CER 3PF 50V C0G/NP0 0402
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Operating Temperature :
125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness (Max) :
0.024 0.61mm
Length :
1.016mm
Size / Dimension :
0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm
Tape and Reel (TR)
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
3pF
Tolerance :
±0.1pF
Voltage - Rated :
50V
Datasheets
VJ0402D3R0BXAAC
Vishay / Vitramon VJ0402D3R0BXAAC
VJ HIFREQ 3pF 50V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
VJ0402D3R0BXAAC Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm.In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.
VJ0402D3R0BXAAC Features
a size/dimension of 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm