VJ0402D360JXXAP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ0402D360JXXAP
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 36PF 25V C0G/NP0 0402
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitance :
36pF
Tolerance :
±5%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness (Max) :
0.024 0.61mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Max Operating Temperature :
125°C
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Feature :
High Q, Low Loss
Thickness :
609.6μm
Series :
VJ HIFREQ
Factory Lead Time :
16 Weeks
Length :
1.016mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Width :
508μm
Voltage - Rated :
25V
Datasheets
VJ0402D360JXXAP
Vishay / Vitramon VJ0402D360JXXAP
VJ HIFREQ 36pF 25V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
VJ0402D360JXXAP Overview
Ceramic capacitor is 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.
VJ0402D360JXXAP Features
a size/dimension of 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm