VJ0402D300KXAAJ
Mfr.Part #
VJ0402D300KXAAJ
Description
CAP CER 30PF 50V C0G/NP0 0402
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
30pF
Tolerance :
±10%
Max Operating Temperature :
125°C
Length :
1.016mm
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness (Max) :
0.024 0.61mm
Datasheets
VJ0402D300KXAAJ
Vishay / Vitramon VJ0402D300KXAAJ
VJ HIFREQ 30pF 50V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
VJ0402D300KXAAJ Overview
A 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm size/dimension program is available for this device.A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.
VJ0402D300KXAAJ Features
a size/dimension of 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm