VJ0402D2R7DXBAJ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ0402D2R7DXBAJ
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2.7PF 100V C0G/NP0 0402
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Width :
508μm
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
±0.5pF
Series :
VJ HIFREQ
Size / Dimension :
0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm
Thickness (Max) :
0.024 0.61mm
Mount :
Surface Mount
Capacitance :
2.7pF
Voltage - Rated :
100V
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Length :
1.016mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness :
609.6μm
Feature :
High Q, Low Loss
Temperature Coefficient :
C0G NP0
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-55°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Datasheets
VJ0402D2R7DXBAJ
Vishay / Vitramon VJ0402D2R7DXBAJ
VJ HIFREQ 2.7pF 100V Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
VJ0402D2R7DXBAJ Overview
A 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm size/dimension program is available for this device.A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.
VJ0402D2R7DXBAJ Features
a size/dimension of 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm