VJ0402D2R7BXBAP
Mfr.Part #
VJ0402D2R7BXBAP
Description
CAP CER 2.7PF 100V C0G/NP0 0402
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
125°C
Tape and Reel (TR)
Length :
1.016mm
Voltage - Rated :
100V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.024 0.61mm
Capacitance :
2.7pF
Width :
508μm
Size / Dimension :
0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm
Tolerance :
±0.1pF
Datasheets
VJ0402D2R7BXBAP
Vishay / Vitramon VJ0402D2R7BXBAP
VJ HIFREQ 2.7pF 100V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
VJ0402D2R7BXBAP Overview
Programs on this device are of 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm size/dimension.Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.
VJ0402D2R7BXBAP Features
a size/dimension of 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm