VJ0402D2R4CXXAP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ0402D2R4CXXAP
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2.4PF 25V C0G/NP0 0402
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Thickness (Max) :
0.024 0.61mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Tolerance :
±0.25pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
2.4pF
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Published :
Size / Dimension :
0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
25V
Feature :
High Q, Low Loss
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Thickness :
609.6μm
Mount :
Surface Mount
Series :
VJ HIFREQ
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
VJ0402D2R4CXXAP
Vishay / Vitramon VJ0402D2R4CXXAP
VJ HIFREQ 2.4pF 25V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
VJ0402D2R4CXXAP Overview
This device's program size/dimension is 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
VJ0402D2R4CXXAP Features
a size/dimension of 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm