VJ0402D2R1BLAAJ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ0402D2R1BLAAJ
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2.1PF 50V C0G/NP0 0402
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Width :
508μm
Tolerance :
±0.1pF
Factory Lead Time :
16 Weeks
Thickness :
609.6μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
VJ HIFREQ
Mount :
Surface Mount
Thickness (Max) :
0.024 0.61mm
Size / Dimension :
0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
125°C
Capacitance :
2.1pF
Min Operating Temperature :
-55°C
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Voltage - Rated :
50V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
High Q, Low Loss
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Length :
1.016mm
Datasheets
VJ0402D2R1BLAAJ
Vishay / Vitramon VJ0402D2R1BLAAJ
VJ HIFREQ 2.1pF 50V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
VJ0402D2R1BLAAJ Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm.In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.
VJ0402D2R1BLAAJ Features
a size/dimension of 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm