VJ0402D2R0CXXAC
Mfr.Part #
VJ0402D2R0CXXAC
Description
CAP CER 2PF 25V C0G/NP0 0402
Tolerance :
±0.25pF
Max Operating Temperature :
125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness (Max) :
0.024 0.61mm
Length :
1.016mm
Voltage - Rated :
25V
Size / Dimension :
0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm
Capacitance :
2pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
VJ0402D2R0CXXAC
Vishay / Vitramon VJ0402D2R0CXXAC
VJ HIFREQ 2pF 25V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
VJ0402D2R0CXXAC Overview
A 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm size/dimension program is available for this device.A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.
VJ0402D2R0CXXAC Features
a size/dimension of 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm