VJ0402D270KLXAJ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ0402D270KLXAJ
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 27PF 25V C0G/NP0 0402
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Thickness (Max) :
0.024 0.61mm
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
C0G NP0
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Factory Lead Time :
16 Weeks
Voltage - Rated :
25V
Size / Dimension :
0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
VJ HIFREQ
Tolerance :
±10%
Thickness :
609.6μm
Width :
508μm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Capacitance :
27pF
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
1.016mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
High Q, Low Loss
Datasheets
VJ0402D270KLXAJ
Vishay / Vitramon VJ0402D270KLXAJ
VJ HIFREQ 27pF 25V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
VJ0402D270KLXAJ Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm.The operating temperature should be greater than -55°C in order to achieve stable operation.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
VJ0402D270KLXAJ Features
a size/dimension of 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm