VJ0402D1R9DXXAJ
Mfr.Part #
VJ0402D1R9DXXAJ
Description
CAP CER 1.9PF 25V C0G/NP0 0402
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
±0.5pF
Capacitance :
1.9pF
Thickness (Max) :
0.024 0.61mm
Size / Dimension :
0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
25V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
1.016mm
Published :
Datasheets
VJ0402D1R9DXXAJ
Vishay / Vitramon VJ0402D1R9DXXAJ
VJ HIFREQ 1.9pF 25V Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
VJ0402D1R9DXXAJ Overview
A program's size/dimension is 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm for this device.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.
VJ0402D1R9DXXAJ Features
a size/dimension of 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm