VJ0402D1R9DLCAC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ0402D1R9DLCAC
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1.9PF 200V C0G/NP0 0402
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Max Operating Temperature :
125°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Mount :
Surface Mount
Series :
VJ HIFREQ
Feature :
High Q, Low Loss
Capacitance :
1.9pF
Thickness :
609.6μm
Voltage - Rated :
200V
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Size / Dimension :
0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm
Thickness (Max) :
0.024 0.61mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±0.5pF
Length :
1.016mm
Width :
508μm
Datasheets
VJ0402D1R9DLCAC
Vishay / Vitramon VJ0402D1R9DLCAC
VJ HIFREQ 1.9pF 200V Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
VJ0402D1R9DLCAC Overview
A 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm size/dimension program is available for this device.A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.
VJ0402D1R9DLCAC Features
a size/dimension of 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm