VJ0402D1R9BXBAC
Mfr.Part #
VJ0402D1R9BXBAC
Description
CAP CER 1.9PF 100V C0G/NP0 0402
Voltage - Rated :
100V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±0.1pF
Capacitance :
1.9pF
Size / Dimension :
0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Thickness (Max) :
0.024 0.61mm
Max Operating Temperature :
125°C
Length :
1.016mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
VJ0402D1R9BXBAC
Vishay / Vitramon VJ0402D1R9BXBAC
VJ HIFREQ 1.9pF 100V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
VJ0402D1R9BXBAC Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm.The operating temperature should be greater than -55°C in order to achieve stable operation.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
VJ0402D1R9BXBAC Features
a size/dimension of 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm