VJ0402D1R8DLCAJ
Mfr.Part #
VJ0402D1R8DLCAJ
Description
CAP CER 1.8PF 200V C0G/NP0 0402
Voltage - Rated :
200V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm
Capacitance :
1.8pF
Length :
1.016mm
Tolerance :
±0.5pF
Thickness (Max) :
0.024 0.61mm
Max Operating Temperature :
125°C
Published :
Datasheets
VJ0402D1R8DLCAJ
Vishay / Vitramon VJ0402D1R8DLCAJ
VJ HIFREQ 1.8pF 200V Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
VJ0402D1R8DLCAJ Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm.The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.
VJ0402D1R8DLCAJ Features
a size/dimension of 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm