VJ0402D1R6DXBAP
Mfr.Part #
VJ0402D1R6DXBAP
Description
CAP CER 1.6PF 100V C0G/NP0 0402
Operating Temperature :
-55°C~125°C
C0G NP0
Length :
1.016mm
Capacitance :
1.6pF
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness (Max) :
0.024 0.61mm
Width :
508μm
RF, Microwave, High Frequency
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
±0.5pF
Voltage - Rated :
100V
Size / Dimension :
0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
VJ0402D1R6DXBAP
Vishay / Vitramon VJ0402D1R6DXBAP
VJ HIFREQ 1.6pF 100V Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
VJ0402D1R6DXBAP Overview
This device's program size/dimension is 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
VJ0402D1R6DXBAP Features
a size/dimension of 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm