VJ0402D1R6DLCAC
Mfr.Part #
VJ0402D1R6DLCAC
Description
CAP CER 1.6PF 200V C0G/NP0 0402
Voltage - Rated :
200V
Thickness (Max) :
0.024 0.61mm
Size / Dimension :
0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm
Tolerance :
±0.5pF
609.6μm
Published :
Capacitance :
1.6pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
VJ0402D1R6DLCAC
Vishay / Vitramon VJ0402D1R6DLCAC
VJ HIFREQ 1.6pF 200V Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
VJ0402D1R6DLCAC Overview
This device's program size/dimension is 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
VJ0402D1R6DLCAC Features
a size/dimension of 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm