VJ0402D1R6CLAAC
Mfr.Part #
VJ0402D1R6CLAAC
Description
CAP CER 1.6PF 50V C0G/NP0 0402
Ceramic Capacitors
Max Operating Temperature :
125°C
Thickness (Max) :
0.024 0.61mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
1.6pF
Tolerance :
±0.25pF
Size / Dimension :
0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
RF, Microwave, High Frequency
Width :
508μm
Voltage - Rated :
50V
Length :
1.016mm
Datasheets
VJ0402D1R6CLAAC
Vishay / Vitramon VJ0402D1R6CLAAC
VJ HIFREQ 1.6pF 50V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
VJ0402D1R6CLAAC Overview
This device's program size/dimension is 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
VJ0402D1R6CLAAC Features
a size/dimension of 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm