VJ0402D1R2DLBAC
Mfr.Part #
VJ0402D1R2DLBAC
Description
CAP CER 1.2PF 100V C0G/NP0 0402
Tolerance :
±0.5pF
Size / Dimension :
0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm
Min Operating Temperature :
-55°C
RF, Microwave, High Frequency
Width :
508μm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated :
100V
Length :
1.016mm
Thickness (Max) :
0.024 0.61mm
Capacitance :
1.2pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
VJ0402D1R2DLBAC
Vishay / Vitramon VJ0402D1R2DLBAC
VJ HIFREQ 1.2pF 100V Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
VJ0402D1R2DLBAC Overview
A program's size/dimension is 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm for this device.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.
VJ0402D1R2DLBAC Features
a size/dimension of 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm