VJ0402D1R1CLAAJ
Mfr.Part #
VJ0402D1R1CLAAJ
Description
CAP CER 1.1PF 50V C0G/NP0 0402
Voltage - Rated :
50V
Thickness (Max) :
0.024 0.61mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±0.25pF
Published :
Length :
1.016mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Operating Temperature :
125°C
Size / Dimension :
0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm
Capacitance :
1.1pF
Datasheets
VJ0402D1R1CLAAJ
Vishay / Vitramon VJ0402D1R1CLAAJ
VJ HIFREQ 1.1pF 50V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
VJ0402D1R1CLAAJ Overview
Ceramic capacitor is 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.
VJ0402D1R1CLAAJ Features
a size/dimension of 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm