VJ0402D1R0CLAAP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ0402D1R0CLAAP
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1PF 50V C0G/NP0 0402
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Voltage - Rated :
50V
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
1pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Mount :
Surface Mount
Published :
Tolerance :
±0.25pF
Size / Dimension :
0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
High Q, Low Loss
Max Operating Temperature :
125°C
Thickness :
609.6μm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Length :
1.016mm
Width :
508μm
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Factory Lead Time :
16 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.024 0.61mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
VJ HIFREQ
Datasheets
VJ0402D1R0CLAAP
Vishay / Vitramon VJ0402D1R0CLAAP
VJ HIFREQ 1pF 50V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
VJ0402D1R0CLAAP Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm.Stable operation requires a temperature higher than -55°C.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.
VJ0402D1R0CLAAP Features
a size/dimension of 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm