VJ0402D150FLAAJ
Mfr.Part #
VJ0402D150FLAAJ
Description
CAP CER 15PF 50V C0G/NP0 0402
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
125°C
Thickness (Max) :
0.024 0.61mm
Length :
1.016mm
Capacitance :
15pF
Tolerance :
±1%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm
Datasheets
VJ0402D150FLAAJ
Vishay / Vitramon VJ0402D150FLAAJ
VJ HIFREQ 15pF 50V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
VJ0402D150FLAAJ Overview
Programs on this device are of 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm size/dimension.Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.
VJ0402D150FLAAJ Features
a size/dimension of 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm