VJ0402D130JXAAJ
Mfr.Part #
VJ0402D130JXAAJ
Description
CAP CER 13PF 50V C0G/NP0 0402
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
50V
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Weight :
652.039032μg
Thickness (Max) :
0.024 0.61mm
Size / Dimension :
0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm
Min Operating Temperature :
-55°C
16 Weeks
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Operating Temperature :
125°C
Length :
1.016mm
Capacitance :
13pF
Tolerance :
±5%
Width :
508μm
Case Code (Imperial) :
Datasheets
VJ0402D130JXAAJ
Vishay / Vitramon VJ0402D130JXAAJ
VJ HIFREQ 13pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
VJ0402D130JXAAJ Overview
This device's program size/dimension is 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
VJ0402D130JXAAJ Features
a size/dimension of 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm