VJ0402D130GLCAP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ0402D130GLCAP
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 13PF 200V C0G/NP0 0402
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Length :
1.016mm
Size / Dimension :
0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm
Feature :
High Q, Low Loss
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
125°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Capacitance :
13pF
Tolerance :
±2%
Series :
VJ HIFREQ
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-55°C
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated :
200V
Thickness :
609.6μm
Thickness (Max) :
0.024 0.61mm
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Width :
508μm
Datasheets
VJ0402D130GLCAP
Vishay / Vitramon VJ0402D130GLCAP
VJ HIFREQ 13pF 200V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
VJ0402D130GLCAP Overview
Programs on this device are of 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm size/dimension.Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.
VJ0402D130GLCAP Features
a size/dimension of 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm