VJ0402D130FXAAJ
Mfr.Part #
VJ0402D130FXAAJ
Description
CAP CER 13PF 50V C0G/NP0 0402
Size / Dimension :
0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
1.016mm
Case Code (Imperial) :
Max Operating Temperature :
125°C
Published :
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
13pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Weight :
652.039032μg
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±1%
Thickness (Max) :
0.024 0.61mm
Datasheets
VJ0402D130FXAAJ
Vishay / Vitramon VJ0402D130FXAAJ
VJ HIFREQ 13pF 50V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
VJ0402D130FXAAJ Overview
A 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm size/dimension program is available for this device.A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.
VJ0402D130FXAAJ Features
a size/dimension of 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm