VJ0402D120KXAAP
Mfr.Part #
VJ0402D120KXAAP
Description
CAP CER 12PF 50V C0G/NP0 0402
Capacitance :
12pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm
Length :
1.016mm
Tolerance :
±10%
Thickness (Max) :
0.024 0.61mm
Voltage - Rated :
50V
Datasheets
VJ0402D120KXAAP
Vishay / Vitramon VJ0402D120KXAAP
VJ HIFREQ 12pF 50V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
VJ0402D120KXAAP Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm.Temperatures greater than -55°C are needed for stable operation.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0.
VJ0402D120KXAAP Features
a size/dimension of 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm