VJ0402D120JXAAP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ0402D120JXAAP
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 12PF 50V C0G/NP0 0402
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Thickness :
609.6μm
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
1.016mm
Series :
VJ HIFREQ
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Published :
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Operating Temperature :
125°C
Feature :
High Q, Low Loss
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm
Width :
508μm
Capacitance :
12pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness (Max) :
0.024 0.61mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Datasheets
VJ0402D120JXAAP
Vishay / Vitramon VJ0402D120JXAAP
VJ HIFREQ 12pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
VJ0402D120JXAAP Overview
This device's program size/dimension is 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
VJ0402D120JXAAP Features
a size/dimension of 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm