VJ0402D120GXCAC
Mfr.Part #
VJ0402D120GXCAC
Description
CAP CER 12PF 200V C0G/NP0 0402
Thickness (Max) :
0.024 0.61mm
Length :
1.016mm
Size / Dimension :
0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±2%
Voltage - Rated :
200V
Capacitance :
12pF
Max Operating Temperature :
125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
VJ0402D120GXCAC
Vishay / Vitramon VJ0402D120GXCAC
VJ HIFREQ 12pF 200V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
VJ0402D120GXCAC Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm.In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.
VJ0402D120GXCAC Features
a size/dimension of 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm