VJ0402D100FXCAJ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ0402D100FXCAJ
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10PF 200V C0G/NP0 0402
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Width :
508μm
Case Code (Metric) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
200V
Factory Lead Time :
11 Weeks
Size / Dimension :
0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm
Voltage - Rated :
200V
Thickness (Max) :
0.024 0.61mm
Max Operating Temperature :
125°C
Dielectric :
C0G
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Mount :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±1%
Thickness :
609.6μm
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Series :
VJ HIFREQ
Weight :
652.039032μg
Feature :
High Q, Low Loss
Length :
1.016mm
Capacitance :
10pF
Datasheets
VJ0402D100FXCAJ
Vishay / Vitramon VJ0402D100FXCAJ
VJ HIFREQ 10pF 200V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
VJ0402D100FXCAJ Overview
A program's size/dimension is 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm for this device.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 200V, it is capable of operating.
VJ0402D100FXCAJ Features
a size/dimension of 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V