VJ0402D0R8VXCAJ
Mfr.Part #
VJ0402D0R8VXCAJ
Description
CAP CER 0.8PF 200V C0G/NP0 0402
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated DC :
200V
Composition :
Ceramic
Size / Dimension :
0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm
Voltage - Rated :
200V
Height :
610μm
Thickness (Max) :
0.024 0.61mm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Case Code (Imperial) :
Min Operating Temperature :
-55°C
Case Code (Metric) :
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric :
C0G
609.6μm
Width :
508μm
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
1.016mm
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±0.05pF
Max Operating Temperature :
125°C
Weight :
652.039032μg
Capacitance :
0.8pF
Datasheets
VJ0402D0R8VXCAJ
Vishay / Vitramon VJ0402D0R8VXCAJ
VJ HIFREQ 0.8pF 200V Ceramic Capacitor ±0.05pF C0G NP0 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
VJ0402D0R8VXCAJ Overview
A program's size/dimension is 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm for this device.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 200V, it is capable of operating.
VJ0402D0R8VXCAJ Features
a size/dimension of 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V