VJ0402D0R8BLCAP
Mfr.Part #
VJ0402D0R8BLCAP
Description
CAP CER 0.8PF 200V C0G/NP0 0402
Series :
VJ HIFREQ
Size / Dimension :
0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
±0.1pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
508μm
Feature :
High Q, Low Loss
Factory Lead Time :
15 Weeks
Capacitance :
0.8pF
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Thickness (Max) :
0.024 0.61mm
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Voltage - Rated :
200V
609.6μm
Length :
1.016mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Datasheets
VJ0402D0R8BLCAP
Vishay / Vitramon VJ0402D0R8BLCAP
VJ HIFREQ 0.8pF 200V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
VJ0402D0R8BLCAP Overview
Ceramic capacitor is 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.
VJ0402D0R8BLCAP Features
a size/dimension of 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm