VJ0402D0R7DXAAP
Mfr.Part #
VJ0402D0R7DXAAP
Description
CAP CER 0.7PF 50V C0G/NP0 0402
Max Operating Temperature :
125°C
Thickness (Max) :
0.024 0.61mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
6 Weeks
Length :
1.016mm
Size / Dimension :
0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm
Tolerance :
±0.5pF
Capacitance :
0.7pF
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
50V
Datasheets
VJ0402D0R7DXAAP
Vishay / Vitramon VJ0402D0R7DXAAP
VJ HIFREQ 0.7pF 50V Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
VJ0402D0R7DXAAP Overview
Programs on this device are of 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm size/dimension.Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.
VJ0402D0R7DXAAP Features
a size/dimension of 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm