VJ0402D0R7CLBAJ
Mfr.Part #
VJ0402D0R7CLBAJ
Description
CAP CER 0.7PF 100V C0G/NP0 0402
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±0.25pF
Capacitance :
0.7pF
Factory Lead Time :
6 Weeks
Size / Dimension :
0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm
Length :
1.016mm
Voltage - Rated :
100V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Thickness (Max) :
0.024 0.61mm
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
VJ0402D0R7CLBAJ
Vishay / Vitramon VJ0402D0R7CLBAJ
VJ HIFREQ 0.7pF 100V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
VJ0402D0R7CLBAJ Overview
A program's size/dimension is 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm for this device.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.
VJ0402D0R7CLBAJ Features
a size/dimension of 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm