VJ0402D0R6BLXAP
Mfr.Part #
VJ0402D0R6BLXAP
Description
CAP CER 0.6PF 25V C0G/NP0 0402
Capacitance :
0.6pF
Voltage - Rated :
25V
Thickness (Max) :
0.024 0.61mm
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Tolerance :
±0.1pF
Size / Dimension :
0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm
Max Operating Temperature :
125°C
Length :
1.016mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
VJ0402D0R6BLXAP
Vishay / Vitramon VJ0402D0R6BLXAP
VJ HIFREQ 0.6pF 25V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
VJ0402D0R6BLXAP Overview
This device's program size/dimension is 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
VJ0402D0R6BLXAP Features
a size/dimension of 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm