VJ0402D0R4DXAAC
Mfr.Part #
VJ0402D0R4DXAAC
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.4PF 50V C0G/NP0 0402
Voltage - Rated :
50V
Width :
508μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Size / Dimension :
0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm
Feature :
High Q, Low Loss
Thickness (Max) :
0.024 0.61mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance :
0.4pF
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
±0.5pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness :
609.6μm
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Series :
VJ HIFREQ
Factory Lead Time :
16 Weeks
Length :
1.016mm
Datasheets
VJ0402D0R4DXAAC
Vishay / Vitramon VJ0402D0R4DXAAC
VJ HIFREQ 0.4pF 50V Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
VJ0402D0R4DXAAC Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm.The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.
VJ0402D0R4DXAAC Features
a size/dimension of 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm