VJ0402D0R4DLCAC
Mfr.Part #
VJ0402D0R4DLCAC
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.4PF 200V C0G/NP0 0402
Feature :
High Q, Low Loss
Thickness :
609.6μm
Voltage - Rated :
200V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.024 0.61mm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Width :
508μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
13 Weeks
Length :
1.016mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Published :
Series :
VJ HIFREQ
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Max Operating Temperature :
125°C
Size / Dimension :
0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Capacitance :
0.4pF
Tolerance :
±0.5pF
Datasheets
VJ0402D0R4DLCAC
Vishay / Vitramon VJ0402D0R4DLCAC
VJ HIFREQ 0.4pF 200V Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
VJ0402D0R4DLCAC Overview
A program's size/dimension is 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm for this device.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.
VJ0402D0R4DLCAC Features
a size/dimension of 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm