VJ0402D0R4CXXAJ
Mfr.Part #
VJ0402D0R4CXXAJ
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.4PF 25V C0G/NP0 0402
Series :
VJ HIFREQ
Thickness (Max) :
0.024 0.61mm
Feature :
High Q, Low Loss
Published :
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension :
0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Operating Temperature :
125°C
Capacitance :
0.4pF
Width :
508μm
Thickness :
609.6μm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Tolerance :
±0.25pF
Min Operating Temperature :
-55°C
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
15 Weeks
Voltage - Rated :
25V
Length :
1.016mm
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Datasheets
VJ0402D0R4CXXAJ
Vishay / Vitramon VJ0402D0R4CXXAJ
VJ HIFREQ 0.4pF 25V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
VJ0402D0R4CXXAJ Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm.The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.
VJ0402D0R4CXXAJ Features
a size/dimension of 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm