VJ0402D0R2VXCAJ
Mfr.Part #
VJ0402D0R2VXCAJ
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.2PF 200V C0G/NP0 0402
Ceramic Capacitors
Published :
Feature :
High Q, Low Loss
Voltage - Rated DC :
200V
Width :
508μm
Case Code (Metric) :
Height :
610μm
Thickness (Max) :
0.024 0.61mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Composition :
Ceramic
Factory Lead Time :
31 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance :
0.2pF
Tolerance :
±0.05pF
Dielectric :
C0G
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Thickness :
609.6μm
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Mount :
C0G NP0
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Voltage - Rated :
200V
Length :
1.016mm
Weight :
652.039032μg
Series :
VJ HIFREQ
Datasheets
VJ0402D0R2VXCAJ
Vishay / Vitramon VJ0402D0R2VXCAJ
VJ HIFREQ 0.2pF 200V Ceramic Capacitor ±0.05pF C0G NP0 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
VJ0402D0R2VXCAJ Overview
Programs on this device are of 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm size/dimension.Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 200V Volts DC - Rated DC.
VJ0402D0R2VXCAJ Features
a size/dimension of 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V