VJ0402A820JNBAO
Mfr.Part #
VJ0402A820JNBAO
Description
CAP CER 82PF 100V 0402 EPOXY
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
100V
Surface Mount :
yes
Terminal Finish :
Silver/Palladium (Ag/Pd)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Characteristics Code :
C0G
Feature :
Epoxy Mountable, Non-Magnetic
Length :
1mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Capacitance :
82pF
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Multilayer :
Series :
VJ
Applications :
GENERAL PURPOSE
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
C0G NP0
HTS Code :
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Height :
0.6mm
Thickness (Max) :
0.024 0.60mm
Tolerance :
±5%