VJ0402A820JNAAJ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ0402A820JNAAJ
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 82PF 50V 0402 EPOXY
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e4
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Tolerance :
±5%
Radiation Hardening :
No
Voltage :
50V
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
82pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC, Epoxy
HTS Code :
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Dielectric :
C0G
Case Code (Metric) :
Multilayer :
yes
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Width :
0.5mm
Thickness :
609.6μm
Voltage - Rated DC :
50V
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Temperature Characteristics Code :
C0G
Mount :
Surface Mount
Depth :
500μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Series :
VJ
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.024 0.60mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Pbfree Code :
yes
Height :
600μm
Weight :
652.039032μg
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Terminal Finish :
Silver/Palladium (Ag/Pd)
Length :
1mm
Packing Method :
TR, 7 INCH
Feature :
Epoxy Mountable, Non-Magnetic
Datasheets
VJ0402A820JNAAJ
Introducing Ceramic Capacitors Vishay / Vitramon VJ0402A820JNAAJ from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:50V, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Epoxy, Package / Case:0402 (1005 Metric), Number of Terminations:2, Operating Temperature:-55°C~125°C, VJ0402A820JNAAJ pinout, VJ0402A820JNAAJ datasheet PDF, VJ0402A820JNAAJ amp .Beyond Ceramic Capacitors Vishay / Vitramon VJ0402A820JNAAJ ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Vishay / Vitramon VJ0402A820JNAAJ
VJ 82pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Epoxy Mountable, Non-Magnetic Surface Mount, MLCC, Epoxy 0402 (1005 Metric)
VJ0402A820JNAAJ Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0.Powered by voltage of 50V, it can be operated with a voltage of rated DC.
VJ0402A820JNAAJ Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V