VJ0402A680KXAAC
Mfr.Part #
VJ0402A680KXAAC
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 68PF 50V C0G/NP0 0402
Voltage - Rated :
50V
Max Operating Temperature :
150°C
Tolerance :
±10%
Thickness (Max) :
0.024 0.60mm
Voltage - Rated DC :
50V
Min Operating Temperature :
-55°C
Dielectric :
C0G
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Published :
Length :
1mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Mount :
Surface Mount
Capacitance :
68pF
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
13 Weeks
Depth :
500μm
Datasheets
VJ0402A680KXAAC
Vishay / Vitramon VJ0402A680KXAAC
VJ 68pF 50V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
VJ0402A680KXAAC Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 50V.
VJ0402A680KXAAC Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V