VJ0402A5R6CNAAJ
Mfr.Part #
VJ0402A5R6CNAAJ
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 5.6PF 50V 0402 EPOXY
Ceramic Capacitors
Mount :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Published :
Tolerance :
±0.25pF
Feature :
Epoxy Mountable, Non-Magnetic
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness :
609.6μm
Capacitance :
5.6pF
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Thickness (Max) :
0.024 0.60mm
Case Code (Metric) :
Factory Lead Time :
21 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC, Epoxy
Datasheets
VJ0402A5R6CNAAJ
Vishay / Vitramon VJ0402A5R6CNAAJ
VJ 5.6pF 50V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C Epoxy Mountable, Non-Magnetic Surface Mount, MLCC, Epoxy 0402 (1005 Metric)
VJ0402A5R6CNAAJ00 Overview
A 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.
VJ0402A5R6CNAAJ00 Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm