VJ0402A470JNAAI
Mfr.Part #
VJ0402A470JNAAI
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 47PF 50V 0402 EPOXY
Ceramic Capacitors
Dielectric Material :
Ceramic
Pbfree Code :
yes
Length :
1mm
Mount :
Surface Mount
Packing Method :
TR, PAPER, 11.25/13 INCH
Voltage - Rated :
50V
Thickness :
609.6μm
Multilayer :
yes
Terminal Finish :
Silver/Palladium (Ag/Pd)
Published :
Tape and Reel (TR)
HTS Code :
Thickness (Max) :
0.024 0.60mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
ECCN Code :
EAR99
Applications :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e4
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Feature :
Epoxy Mountable, Non-Magnetic
Width :
0.5mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC, Epoxy
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Tolerance :
±5%
Height :
0.6mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Characteristics Code :
C0G
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
47pF
Number of Terminations :
2
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Datasheets
VJ0402A470JNAAI
Vishay / Vitramon VJ0402A470JNAAI
VJ 47pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Epoxy Mountable, Non-Magnetic Surface Mount, MLCC, Epoxy 0402 (1005 Metric)
VJ0402A470JNAAI Overview
Ceramic capacitor is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.
VJ0402A470JNAAI Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm