VJ0402A470GNAAO
Mfr.Part #
VJ0402A470GNAAO
Description
CAP CER 47PF 50V 0402 EPOXY
Ceramic Capacitors
Width :
0.5mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Silver/Palladium (Ag/Pd)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Surface Mount :
yes
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Capacitance :
47pF
JESD-609 Code :
e4
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.024 0.60mm
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
50V
Feature :
Epoxy Mountable, Non-Magnetic
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Length :
1mm
ECCN Code :
EAR99
Multilayer :
GENERAL PURPOSE
Height :
0.6mm
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Characteristics Code :
C0G
Tolerance :
±2%
Temperature Coefficient :
C0G NP0
HTS Code :
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Datasheets
VJ0402A470GNAAO
Vishay / Vitramon VJ0402A470GNAAO
VJ CERAMIC CAPACITOR 0402 1005Metric Ceramic Capacitor 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm C0G NP0 ±2% 47pF