VJ0402A391FXJPW1BC
Mfr.Part #
VJ0402A391FXJPW1BC
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 390PF 16V C0G/NP0 0402
Voltage - Rated :
16V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Max Operating Temperature :
125°C
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
Capacitance :
390pF
Depth :
500μm
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
1mm
Dielectric :
C0G
Factory Lead Time :
15 Weeks
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Width :
500μm
Voltage - Rated DC :
16V
Height :
550μm
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±1%
Dielectric Material :
Tantalum
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Case Code (Metric) :
Vishay / Vitramon VJ0402A391FXJPW1BC
VJ 390pF 16V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
VJ0402A391FXJPW1BC Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.Ceramic capacitor runs on voltage of 16V - Rated DC.
VJ0402A391FXJPW1BC Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V